Tepelné tvarovanie korčúľ

Začiatok sezóny - skúšanie a zvykanie si na novú výstroj. Každý hokejista potvrdí, že najväčšie problémy bývajú s korčuľami. Otlačené členky z nových korčúľ straší snáď každého. Veľkým pomocníkom s týmto problémom je špeciálny teplovzdušná pec, v ktorej je možné korčule vytvarovať / nahriať. Korčule sa nahrievajú v špeciálnych teplovzdušných peciach (Skate Oven), ktoré dodáva výrobca. Možno ich nahriať tiež doma v klasickej teplovzdušnej rúre. Odporúčame však voliť skôr prvý variant nahrievanie, teda špeciálna pec. Možnosť nahrievanie umožňujú iba vyššie modely korčúľ (býva uvedené potvrdenie od výrobcu). U korčúľ, ktoré nie sú určené pre tepelné tvarovanie, by mohlo dôjsť k nenávratnému poškodeniu.

K čomu je nahrievanie vlastne dobré? Profesionálne a poloprofesionálne modely korčúľ majú veľmi pevné a vystužené konštrukcie topánok, čo pôsobí veľké otlaky a odreniny. Korčule majú v oblasti členkov gélové vankúšiky, ktoré sa po nahriatí vytvarujú podľa Vašich členkov. Výrazne tak ovplyvní a uľahčí adaptáciu nohy na nové korčule.

Postup nahrievania korčúľ

Do vopred vyhriatej rúry vložíme korčule (bez vložiek, pozor tiež na šnúrky - nenahřívejte korčule s voskovými šnúrkami) a necháme 3 minúty nahriať. Po uplynutí tejto doby vrátime vložky späť do korčúľ a zaviažeme pevne na nohu hráča. Dôležité je uťahovať šnúrky smerom do strán! Nikdy nie hore! Nahriata očká by sa mohla poškodiť. V zaviazaných korčuliach sa hráč postaví, nepokrčuje nohy, nechodí! V tejto pozícii vydrží približne 5 minút, ďalších 5 minút bude hráč v korčuliach sedieť. Po uplynutí vytiahneme šnúrky z posledných 3 očiek, aby hráč mohol ľahko vytiahnuť nohu a nezdeformoval novo vytvarované gélové vankúšiky. Korčule necháme nejaký čas dôkladne vychladnúť a máme hotovo.

Názory, že tepelné tvarovanie je zbytočné alebo dokonca, že môže korčule poškodiť, sú nepravdivé. Pri správnom zaobchádzaní sa korčule pri "zapekanie" neničí! Ak by tepelné tvarovanie korčuliam škodilo, výrobca by túto možnosť neponúkal! Odporúčame však najskôr korčule vyskúšať na ľadovej ploche a až v prípade výskytu problémov a pľuzgierov siahnuť po variante nahriatie korčúľ.

Nahrievanie korčúľ vykonávame na našej predajni v Hradci Králové. Ak máte nové korčule, ktoré potrebujete nahriať, stačí sa u nás zastaviť. Nahrievanie zaberie približne 20 minút. Korčule kúpený v našich predajniach nahrievame ZADARMO, ostatné za 250 Kč.

Máte nejaké otázky? Kontaktujte nás.
ask expert
Spýtajte sa experta na hokej
Sme online Po-Pia: 08:00 - 16:00
Václav Novák
Produktový špecialista
Kontaktujte nás